Gaji purata di Malaysia 2026: penengah (median) dan purata mengikut DOSM
Disemak oleh Gabriela Ruiz, penganalisis kewangan, terhadap sumber rasmi
Gaji penengah (median) bulanan di Malaysia ialah RM2,940 pada 2025: separuh pekerja memperoleh kurang daripada jumlah itu, separuh lagi lebih. Gaji purata (min), yang dinaikkan oleh mereka yang bergaji tinggi, ialah RM3,803. Kedua-dua angka ini daripada Laporan Survei Gaji & Upah 2025 oleh Jabatan Perangkaan Malaysia (DOSM), diterbitkan pada 21 September 2026, bagi pekerja warganegara berumur 15 hingga 64 tahun dalam sektor awam dan swasta.
Data yang lebih baharu daripada rekod KWSP dan PERKESO menunjukkan gaji penengah sektor formal RM3,000 pada Jun 2026, naik 4.7% berbanding setahun sebelumnya. Selepas EPF, SOCSO, SIP dan PCB, gaji RM2,940 menjadi kira-kira RM 2,595.35 sebulan bagi pekerja bujang bawah 60 tahun. Lihat cara kira gaji bersih.
Di mana kedudukan gaji anda?
Antara 60% dan 70% pekerja formal memperoleh kurang daripada RM 4,000.00 (persentil ke-70 ialah RM 4,500.00).
Persentil daripada Statistik Gaji Pekerja (Sektor Formal) DOSM bagi Jun 2026, berdasarkan rekod KWSP dan PERKESO bagi pekerja warganegara. Upah sektor formal termasuk bonus dan elaun, tidak termasuk kerja lebih masa. Gaji bersih dikira dengan kadar EPF, SOCSO, SIP dan PCB yang sama dengan kalkulator gaji kami.
Adakah gaji RM4,000 atau RM5,000 cukup baik di Malaysia?
Tiada takrif rasmi bagi "gaji yang baik". Data hanya menunjukkan kedudukan sesuatu gaji. Pada Jun 2026, antara 60% dan 70% pekerja formal memperoleh kurang daripada RM4,000, dan antara 70% dan 80% kurang daripada RM5,000. Jadual ini turut menunjukkan gaji bersih dan perbandingan dengan penengah kebangsaan RM2,940.
Persentil ke-10 ialah RM1,700, sama dengan gaji minimum. Persentil ke-90 ialah RM9,600: seorang daripada sepuluh pekerja formal bergaji lebih daripada itu.
| Gaji kasar sebulan | Gaji bersih (bujang, bawah 60) | Pekerja formal bergaji lebih rendah | x penengah |
|---|---|---|---|
| RM2,000 | RM 1,766.35 | antara 20% dan 30% | 0.7x |
| RM2,500 | RM 2,207.85 | antara 40% dan 50% | 0.9x |
| RM3,000 | RM 2,649.35 | antara 50% dan 60% | 1.0x |
| RM4,000 | RM 3,515.65 | antara 60% dan 70% | 1.4x |
| RM5,000 | RM 4,305.35 | antara 70% dan 80% | 1.7x |
| RM6,000 | RM 5,090.85 | antara 80% dan 90% | 2.0x |
| RM7,000 | RM 5,864.15 | antara 80% dan 90% | 2.4x |
| RM8,000 | RM 6,564.15 | antara 80% dan 90% | 2.7x |
| RM10,000 | RM 7,929.15 | 90% atau lebih | 3.4x |
| RM15,000 | RM 11,129.15 | 90% atau lebih | 5.1x |
Penengah atau purata: angka mana yang patut digunakan
Purata (min) menjumlahkan semua gaji dan membahagikannya dengan bilangan pekerja, jadi beberapa gaji yang sangat tinggi menaikkannya. Sebab itu purata RM863 lebih tinggi daripada penengah. Untuk soalan "berapa gaji pekerja biasa", penengah lebih tepat.
Penengah naik 5.3% daripada RM2,793 pada 2024 kepada RM2,940 pada 2025. Ia turun daripada RM2,442 pada 2019 kepada RM2,076 pada 2020 dan melepasi paras 2019 semula pada 2023.
| Tahun | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| 2015 | RM1,942 | RM2,487 | 8,348.6 |
| 2016 | RM2,000 | RM2,657 | 8,424.1 |
| 2017 | RM2,160 | RM2,879 | 8,677.1 |
| 2018 | RM2,308 | RM3,087 | 8,761.2 |
| 2019 | RM2,442 | RM3,224 | 9,195.2 |
| 2020 | RM2,076 | RM2,954 | 9,456.0 |
| 2021 | RM2,256 | RM3,049 | 9,769.0 |
| 2022 | RM2,429 | RM3,219 | 9,996.4 |
| 2023 | RM2,602 | RM3,441 | 10,105.4 |
| 2024 | RM2,793 | RM3,652 | 10,238.4 |
| 2025 | RM2,940 | RM3,803 | 10,381.6 |
Gaji purata mengikut negeri
W.P. Putrajaya mempunyai penengah tertinggi (RM4,828), diikuti W.P. Kuala Lumpur (RM3,938) dan Selangor (RM3,547). Kelantan paling rendah, RM1,860. Purata Kuala Lumpur ialah RM4,955, RM1,017 lebih tinggi daripada penengahnya. Selangor mempunyai tenaga kerja paling besar, 2.7 juta pekerja.
| Negeri | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| W.P. Putrajaya | RM4,828 | RM5,417 | 39.0 |
| W.P. Kuala Lumpur | RM3,938 | RM4,955 | 769.7 |
| Selangor | RM3,547 | RM4,258 | 2,653.7 |
| Pulau Pinang | RM3,107 | RM3,912 | 648.8 |
| Melaka | RM2,773 | RM3,549 | 351.9 |
| Negeri Sembilan | RM2,710 | RM3,730 | 357.1 |
| Sarawak | RM2,707 | RM3,645 | 784.8 |
| Johor | RM2,688 | RM3,609 | 1,412.3 |
| W.P. Labuan | RM2,688 | RM3,887 | 32.8 |
| Pahang | RM2,578 | RM3,434 | 471.8 |
| Sabah | RM2,482 | RM3,421 | 736.7 |
| Kedah | RM2,255 | RM3,148 | 573.5 |
| Terengganu | RM2,195 | RM3,208 | 326.5 |
| Perak | RM2,173 | RM3,233 | 742.2 |
| Perlis | RM2,013 | RM3,401 | 80.6 |
| Kelantan | RM1,860 | RM3,214 | 400.3 |
Penengah sektor formal mengikut negeri, Jun 2026
Siri bulanan sektor formal DOSM disusun daripada rekod caruman KWSP dan PERKESO, bukan survei. Ia lebih baharu dan hanya meliputi pekerja di bawah kontrak perkhidmatan, jadi angkanya berbeza daripada jadual di atas. Bagi ukuran ini, penengah Kuala Lumpur ialah RM4,245 pada Jun 2026.
DOSM menyemak semula data 15 bulan terkini apabila data caruman yang lebih lengkap diterima.
| Negeri | Jun 2026 | Jun 2025 | Perubahan |
|---|---|---|---|
| W.P. Kuala Lumpur | RM4,245 | RM4,064 | 4.5% |
| Selangor | RM3,245 | RM3,145 | 3.2% |
| Pulau Pinang | RM3,000 | RM2,927 | 2.5% |
| Johor | RM2,727 | RM2,600 | 4.9% |
| W.P. Putrajaya | RM2,700 | RM2,564 | 5.3% |
| Melaka | RM2,645 | RM2,545 | 3.9% |
| Negeri Sembilan | RM2,545 | RM2,500 | 1.8% |
| Pahang | RM2,300 | RM2,245 | 2.4% |
| Perak | RM2,264 | RM2,175 | 4.1% |
| Sarawak | RM2,264 | RM2,200 | 2.9% |
| Terengganu | RM2,164 | RM2,100 | 3% |
| W.P. Labuan | RM2,145 | RM2,100 | 2.1% |
| Kedah | RM2,064 | RM2,000 | 3.2% |
| Sabah | RM2,045 | RM2,000 | 2.2% |
| Perlis | RM1,864 | RM1,800 | 3.6% |
| Kelantan | RM1,827 | RM1,764 | 3.6% |
Gaji purata mengikut umur
Gaji meningkat dengan umur sehingga kumpulan 40-44 tahun: penengah RM1,931 pada umur 20 hingga 24, RM2,285 pada 25 hingga 29, dan memuncak pada RM3,826 bagi umur 40-44 tahun.
| Umur | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| 15-19 | RM1,776 | RM2,194 | 262.0 |
| 20-24 | RM1,931 | RM2,378 | 1,110.9 |
| 25-29 | RM2,285 | RM3,011 | 1,699.3 |
| 30-34 | RM2,884 | RM3,456 | 1,660.7 |
| 35-39 | RM3,433 | RM4,168 | 1,626.2 |
| 40-44 | RM3,826 | RM4,594 | 1,461.5 |
| 45-49 | RM3,745 | RM4,747 | 1,086.8 |
| 50-54 | RM3,437 | RM4,783 | 808.4 |
| 55-59 | RM3,222 | RM4,630 | 501.6 |
| 60-64 | RM2,663 | RM3,449 | 164.3 |
Gaji purata mengikut sijil tertinggi
Pekerja yang sijil tertingginya ijazah mempunyai penengah RM5,276, berbanding RM3,779 bagi diploma dan RM2,203 bagi SPM dan ke bawah. Angka ini meliputi semua umur, bukan graduan baharu sahaja.
| Sijil tertinggi | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| Tiada sijil | RM1,691 | RM1,948 | 159.6 |
| SPM dan ke bawah | RM2,203 | RM2,711 | 5,739.2 |
| STPM atau sijil | RM2,775 | RM3,472 | 656.7 |
| Diploma | RM3,779 | RM4,246 | 1,521.2 |
| Ijazah | RM5,276 | RM6,453 | 2,304.9 |
Gaji purata mengikut pekerjaan dan industri
Mengikut kumpulan pekerjaan (MASCO), pengurus (RM6,186) dan profesional (RM6,124) mempunyai penengah tertinggi. Mengikut industri, pendidikan (RM5,990) mendahului. Bagi skala gaji kerajaan, lihat jadual gaji SSPA.
| Kumpulan pekerjaan | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| Pengurus | RM6,186 | RM7,344 | 330.5 |
| Profesional | RM6,124 | RM6,747 | 1,945.4 |
| Juruteknik dan profesional bersekutu | RM3,852 | RM4,256 | 1,527.9 |
| Pekerja sokongan perkeranian | RM2,693 | RM3,029 | 1,360.1 |
| Pekerja kemahiran dan pertukangan yang berkaitan | RM2,173 | RM2,619 | 723.9 |
| Operator mesin dan loji, dan pemasang | RM2,083 | RM2,488 | 1,290.8 |
| Pekerja perkhidmatan dan jualan | RM2,035 | RM2,687 | 2,305.7 |
| Pekerja mahir pertanian, perhutanan, penternakan dan perikanan | RM1,992 | RM2,658 | 87.7 |
| Pekerjaan asas | RM1,758 | RM2,184 | 809.7 |
Jadual industri
Industri mengikut seksyen MSIC 2008 yang digunakan DOSM, disusun mengikut penengah.
| Industri | Penengah | Purata | Pekerja (ribu) |
|---|---|---|---|
| Pendidikan | RM5,990 | RM6,367 | 952.3 |
| Aktiviti kesihatan kemanusiaan dan kerja sosial | RM4,976 | RM5,262 | 500.0 |
| Maklumat dan komunikasi | RM4,723 | RM5,511 | 241.8 |
| Pentadbiran awam dan pertahanan; aktiviti sosial wajib | RM4,625 | RM4,838 | 804.2 |
| Perlombongan dan Pengkuarian | RM4,604 | RM6,175 | 80.8 |
| Aktiviti kewangan dan insurans/takaful | RM4,188 | RM4,998 | 419.5 |
| Aktiviti profesional, saintifik dan teknikal | RM3,873 | RM5,023 | 356.3 |
| Aktiviti hartanah | RM3,785 | RM4,708 | 83.7 |
| Bekalan elektrik, gas, wap dan pendingin udara | RM3,727 | RM4,256 | 98.7 |
| Kesenian, hiburan dan rekreasi | RM2,688 | RM3,399 | 43.4 |
| Pengangkutan dan penyimpanan | RM2,664 | RM3,375 | 542.4 |
| Pembuatan | RM2,663 | RM3,357 | 1,965.2 |
| Bekalan air; pembentungan, pengurusan sisa dan aktiviti pemulihan | RM2,466 | RM3,136 | 77.8 |
| Pembinaan | RM2,270 | RM3,188 | 642.9 |
| Aktiviti pentadbiran dan khidmat sokongan | RM2,151 | RM2,663 | 559.8 |
| Perdagangan borong dan runcit, pembaikan kenderaan bermotor dan motosikal | RM2,063 | RM2,739 | 1,760.9 |
| Penginapan dan aktiviti perkhidmatan makanan dan minuman | RM2,013 | RM2,527 | 804.1 |
| Aktiviti perkhidmatan lain | RM2,013 | RM2,536 | 175.9 |
| Pertanian, Perhutanan dan Perikanan | RM1,813 | RM2,575 | 270.4 |
Lelaki dan wanita, bandar dan luar bandar
Penengah lelaki RM3,014 dan wanita RM2,788, jurang 7.5%. Penengah pekerja di bandar RM3,022 dan di luar bandar RM2,035.
Mengapa ada dua angka penengah
Survei Gaji & Upah menemu ramah isi rumah bersama Survei Tenaga Buruh. Gaji & upah di sini ialah gaji bulanan daripada pekerjaan utama: gaji pokok, elaun sara hidup dan elaun tetap lain, serta bayaran kerja lebih masa. Bonus tidak termasuk. Majikan, pekerja sendiri, pekerja keluarga tanpa gaji, pembantu rumah dan pekerja kasual tidak diliputi.
Siri sektor formal disusun daripada caruman KWSP dan PERKESO pekerja warganegara. Upahnya termasuk bonus, komisen dan elaun tetapi tidak termasuk kerja lebih masa, jadi angka Disember melonjak apabila bonus dibayar. Kedua-dua siri tidak meliputi pekerja asing.
| Persentil | Jun 2026 | Jun 2025 |
|---|---|---|
| Ke-10 | RM1,700 | RM1,664 |
| Ke-20 | RM1,800 | RM1,745 |
| Ke-30 | RM2,045 | RM2,000 |
| Ke-40 | RM2,464 | RM2,382 |
| Ke-50 | RM3,000 | RM2,864 |
| Ke-60 | RM3,564 | RM3,482 |
| Ke-70 | RM4,500 | RM4,327 |
| Ke-80 | RM6,000 | RM5,800 |
| Ke-90 | RM9,600 | RM9,200 |
Sumber
- DOSM, Salaries & Wages Survey Report, 2025, dibaca 6 November 2026
- DOSM data catalogue: annual salaries and wages by state and sex (with age, education, certificate, industry and occupation tables), dibaca 6 November 2026
- DOSM, Employee Wages Statistics (Formal Sector) Report, Second Quarter 2026, dibaca 6 November 2026
- DOSM data catalogue: monthly formal sector wage percentiles, dibaca 6 November 2026
- DOSM, MSIC 2008 section names (EN and BM), dibaca 6 November 2026
Soalan lazim
Berapakah gaji purata di Malaysia?
Gaji purata (min) bulanan ialah RM3,803 dan penengah RM2,940 pada 2025, menurut Laporan Survei Gaji & Upah DOSM. Penengah sektor formal daripada rekod KWSP dan PERKESO ialah RM3,000 pada Jun 2026.
Berapakah gaji median di Malaysia?
RM2,940 sebulan pada 2025. Pada 2024, RM2,793.
Berapakah gaji purata di Kuala Lumpur?
Penengah RM3,938 dan purata RM4,955 pada 2025. Mengikut rekod KWSP dan PERKESO, penengah sektor formal Kuala Lumpur ialah RM4,245 pada Jun 2026.
Negeri mana yang mempunyai gaji tertinggi?
W.P. Putrajaya (RM4,828), diikuti W.P. Kuala Lumpur (RM3,938) dan Selangor (RM3,547). Kelantan terendah, RM1,860.
Adakah gaji RM5,000 baik di Malaysia?
Ia 1.7 kali ganda penengah kebangsaan. Pada Jun 2026, antara 70% dan 80% pekerja formal bergaji kurang daripada RM5,000. Gaji bersihnya kira-kira RM 4,305.35 bagi pekerja bujang bawah 60 tahun.
Berapakah gaji purata pemegang ijazah?
Penengah RM5,276 pada 2025, bagi semua umur. Diploma: RM3,779.